Nörotipikleştirme Faşizmdir.

Merhaba!

Dün akşam twitterda iki twit atmıştım. Bu twitlerden sonra bir kaç dm aldım , dmden sorulan sorulara cevap vermek için en uygun şey kesinlikle burada yazmaktı. Böylelikle herkese açık şekilde cevap verebilecektim.

İlk önce faşizm nedir ? Oradan bir giriş yapayım

Faşizm ; Belli bir düşünceyi doğru bulan ve başkalarını da o düşüncenin doğruluğuna inandırmaya zorlayan bir ideoloji

Bunu kabul edip uygulayanlarada faşist diyoruz.

Peki bunu otizmle ne ilgisi var ?

Neredeyse Dünya’nın tamamınında norotipikler egemen topluluktur ve bunun dışında kalan her farklı beyini kendilerine benzetmek istemekte,benzemeyenleri ise dışlayarak farklı beyinlere faşizmi dibine kadar yaşatmaktadırlar.

Çocuklarınızı veya kendinizi düşünün,ailenizden ve çevrenizden aldığınız tepkileri zihninizde canlandırın ne kadar acımasız değil mi ? Bize hiç bir şekilde alan tanımıyor ve saygı duymuyorlar.

Çocuklarımızı okula veya rehabilitasyona derse götürüyoruz. Ağlarsa öğretmen istediğini yaptırana kadar onu görmezden gelerek cezalandırıyor alttan alttan çocuga verilen mesaj bana boyun eğmezsen,benim istediklerimi yapıp benim gibi davranmassan seni yok sayarım . Bunun ne kadar onur kırıcı ve tramvatik olduğunu hayal bile edemiyorlar. Belki de umurlarında değil…

Çocuklarda acılan bu yaralar kısa bir zaman sonra maskelemeyi getiriyor hayatına. Artık onu o yapan kimliği yok,sürekli kendini baskılamak ve saklamak zorunda… Bunu başaran öğretmenler,aileler ne kadar mutlu “bakın ben bu çocugu normalleştirdim” gururuyla bakıyor etrafa

Farklı beyin artık kendini norotipiklere adadı onlar gibi davranıp,onlar gibi düşünecek, onlar gibi hareket edecek. Kendi özgürlüğü,mutluluğu yok artık onun norotipikleri mutlu edecek görevleri mevcut. Hiyerarşiyi öğrendi eşitlik olmadığını kavradı, kişisel haklarını daha iki yaşlarında başladı kaybetmeye şimdi sadece nefes alıyor izin verdikleri için Hitler yaşasa belki o da olmayacaktı.

Ama tüm bu olanlara rağmen aileler bu eğitimi almak,çocuklarını baskılamak için servetini harcıyor. Faşist eğitimin bir parçası olmak için yetkililere veryansın ediyor. Halbuki enerjisini bu sisteme karşı kullansa hem kendi hem çocuğu daha mutlu olacak. Kendi olabilen çocugunun daha hızlı öğrenip geliştiğini izleyecek. Problem davranış denilen bir çok şeyin aslında tepki olduğunu anlayacak vs vs ama bunun için harekete geçip bir talepte bulunmuyor.

Aileler bir araya gelip hareket edemiyor. Sonra sorunlar bitmiyor diye ağlıyoruz. Bence artık ağlamayı bırakıp bu konu üzerine kafa yorup tüm taleplerimizi bu yönde iletmeliyiz. Yoksa geleceğimiz başkalarının dudaklarının arasından çıkan sözlere tıkılıp kalacak

İyi akşamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s